Ordførerens julehilsen

Et år går fort, og at noe kommer som «julekvelden på kjærringa» er et treffene uttrykk i førjulsstrida. Selv om de fleste ikke har så omfattende juleforberedelser som før i tida, spises nok tida til de fleste opp av juleavslutninger og andre forberedelser som hører jula med. Mange tradisjoner i de tusen hjem dras fram år etter år, og gjør at stemninga sniker seg på om vi har alt under kontroll eller ikke.
Når desember kommer og lysa bli tent i vinduer og på hus, og tyskstien glitrer hver søndag i advent, gir det følelsen av varme og samhold. I år har vi vært ekstra heldig med julestemninga og værgudene har gitt oss et hvitt slør på bakken og frostrøyk over fjorden. Akkurat passe mengde til at snømåking ikke har vært et problem.
Året som har gått har vært givende og fullt av høydepunkter og noen utfordringer. I Heim har vi også i år tatt imot mange flyktninger fra Ukraina, og det gleder meg å se og treffe på nye sambygninger på butikken og ellers i lokalsamfunnet. Selv om det krever en del ressurser, har Heim kommune vært tydelig på at vi skal bidra så fremt vi har mulighet. Her må jeg også trekke frem frivilligheten. Mange frivillige i hele kommunen har lagt ned mye tid og arbeid på å være en hjelpende hånd og medmenneske for flyktningene som trenger støtte og omsorg i den situasjonen de ufrivillig har havnet i. Vi skal også ta imot mange flere i året som kommer, og jeg håper og tror at vi vil åpne fellesskapet og ta imot dem på en god måte.
Vi har nå vært Heim kommune i snart 4 år, og det har skjedd mye på de årene. Vi har vært gjennom mange og store både opp – og nedturer, men nå føler i hvert fall jeg at vi er på tur i riktig retning. Vi har funnet sammen mer og mer, og vi ser på oss som et «vi». Vi er stolte Heimværinger i flere sammenhenger, og heier på hverandre. Vi har også tatt tunge grep i kommunen som har vært krevende for hele organisasjonen, men dette har ført til at vi i dag står bedre rustet når vi skal stake ut veien videre. For nå trengs det kreative hoder og god planlegging framover. Vi har i likhet med de fleste kommuner i Norge, utfordringer med å rekruttere, så nå må vi «bjuda på» og få folk til å forstå at i Heim er det godt å bo. Det er ingen tvil om at vi kan være attraktive for alle grupper, både unge og gamle. Vi har et variert næringsliv som går så det suser, vi har fritidsaktiviteter i stort monn og vi har natur og frilufslivsmuligheter rett utenfor stuedøra uansett hvor du bor. Vi kan også tilby mange spennende jobber, så det er ingen grunn til å ikke bo i Heim.
I den mørkeste tida, når vi nærmer oss jul, blir jeg ofte tankefull, og bruker tid på å reflektere over både godt og vondt. Jula er ikke en tid hvor alle har forventninger og gleder seg. Mange er ensomme og mange gruver seg. Vi lever i en dyrtid hvor både strømpriser, drivstoff og mat har blitt mye dyrere. Renta er på et høyere nivå en veldig lenge, og det er vanskelige tider for mange. Barnefamilier strever med å få endene til å møtes, og går jula i møte med vonde følelser. Selv om vi bor i et av verdens beste land, er det ikke alle som har det så bra nå, og det må vi aldri glemme. Vi skal heller ikke bare sende varme tanker, men vi må handle. Vi må hjelpe til og ta vare på hverandre. Fellesskapet er i ferd med å viskes ut, og vi ser ikke verdien av fellesskapet på samme måte som før. Men det er ingen tvil om at dette er viktigere enn noen gang. I Heim er det mange som vil hjelpe og vi har julegaveaksjon på begge frivilligsentralene våre. Vi har to ombruksbuer hvor frivillige legger ned mye jobb for å imøtekomme manges behov. Jeg tar av meg hatten for den gjengen.
Det er også opp til oss selv, til hver enkelt av oss å gjøre en forskjell for noen. Det kan være så enkelt som å snakke med folk. Ta kontakt med de du vet er alene, be noen hjem på kaffe, gi en klem og gode ord til noen du setter pris på.
Jeg gleder meg nå til at julefreden senker seg, og håper at alle får en fredelig jul. Sender ekstra varme tanker de til som har en tom stol rundt bordet i år, til de som ikke har mulighet til å feire med sine nærmeste, til de som er alene og til de som er tvunget på flukt fra krig. Så må vi ta vare på juleminner og tradisjoner og huske på at jula først og fremst er samhold og kjærlighet.
God jul til alle flotte sambygdinger der ute i Heim kommune. Ha en riktig fin julehøytid og ta vare på hverandre. Avslutter denne hilsenen med et aldri så lite selvsnekret juledikt.
Ei jul står for døra atter en gang,
Vi gle oss med varme, lys og med sang.
Men kulden og mørke kan vær tung å bær,
Ikke all kan feir med dæm man har kjær.
I år ska vi send en god og varm tanke,
Med kjærlighet, te alle hjerta som banke.
Vi e så my stør enn æ og du,
Sammen e vi sterkar enn vi tru.
Det seies at kvart snøfnugg e unik,
Ingen av krystallan e lik
Alein vil dæm smelte og kom bort,
Men sammen bli det nå magisk og stort.
Vi e og snøfnugg på den her jord,
Unik og magisk her vi bor.
Det e ingen grunn te å kjemp på kvar vår tue,
At nånn må vær redd, og gå rundt å gruve.
Ei tid med familie og dæm man har kjær,
Jula e glede, hold om det som er.
Ka tida vil bringe kan ingen se,
Ta vare på håpet om julefred.
Ordfører i Heim, Marit Liabø Sandvik
Sist oppdatert